ПРОСТЫЕ И ВИНТОВЫЕ ЛЕСТНИ

Trepp on tänapäeva ehituses saanud juurde lisafunktsiooni – sisekujunduslik element. See tähendab, et püütakse luua interjööriga sobivat ja kaunistavat treppi. Võib arvata, et raudbetoonist ei ole võimalik teha saledat ja õhulist treppi, kuid on välja töötatud erineva kandekonstruktsiooniga treppide tüüpe mis on väga läbipaistvad ja kenad. Trepid on saadud saledaks kasutades keskset kandvat tala, kas siis terasest millele kinnitatakse raudbetoon astmeplaadid või raudbetoonist tala. See ei ole ainult lihtsate treppide ala, vaid on kinnitanud kindlalt kanna ka keerdtreppide konstruktsioonina. AS Betoneks valmistab tüüpseid ja eriprojekti järgi teostatud raudbetoon monteeritavaid treppe ja trepielemente.


Valmistavate treppide tüübid:
Sirged kesktalaga trepid (kandev tala + talale kinnitatavad astmeplaadid)
Sirged umbtrepid
Umb-keerdtrepid
Keskpostiga keerdtrepid (tüüpsed elemendid)
Astmeplaatidest moodustatavad trepid (tüüpsed ja erilahendusega elemendid)

Valmistavate treppide viimistlemise võimalused:
Terashõõrutud pind
Vormipind


Kasutatavate astmeplaatide viimistlemise võimalused:
Terratso
Pesubetoon
Vormipind


Projekteerimine (lähteandmed)

Alates 1999 a-st teostab AS Betoneks ehitusprojekteerimistöid (alltöövõtt AS MSI Grupp). Tellijalt vajalikud lähteandmed projekteerimiseks ja nõustamiseks: Kujujoonis, normatiivsed koormused, vajalik tulekindlus, toesõlmed, ühendusdetailid ja nende asukohad. Soovitav oleks keerukamate trepikonstruktsioonide puhul konsulteerida projekteerijaga.


Sirged kesktalaga trepid

Konstruktsioon: kandev kesktala ja konsoolsed astmeplaadid. Astmeplaatide pealis- ja külgpinnad: mosaiikbetoon, pesubetoonpind või sile vormipind. Kesktala tõstetakse elemendi otstes olevatest tõsteaasadest või astmetes olevatest sisekeermega hülssidest. Trepi käsipuud kinnitatakse astmeplaadi otstes olevatesse sisekeermega hülssidesse M10.

Trepielementide standardmõõtmed

Korruse kõrgus 2800 mm:

8 tõusu (8×175 mm)
9 tõusu (9×155,6 mm)
astme laius 270 või 300 mm
trepi laius 1200 mm
Kesktala astme laiust, astme kõrgust ja tõusude arvu ning trepi laiust võib vajadusel muuta.

Trepielemente valmistatakse vastavalt tellija jooniste järgi. Soovitav oleks keerukamate trepikonstruktsioonide puhul konsulteerida projekteerijaga.

Sirge umbtrepi näidis

Trepiastmete pind: sile vormipind, või hõõrutiga töödeldud pind. Trepimarsse tõstetakse elemendi otstes olevatest tõsteaasadest või astmetes olevatest sisekeermega hülssidest. Trepi käsipuud kinnitatakse trepimarsi küljel olevatesse sisekeermega hülssidesse M12 või ehitusobjektil kiilankrutega.

Astmeplaatide esi- ja pealispinnad:

Terratsobetoon, sile vormipind, pesubetoon või segavariant.